Crohnova choroba

Jedná se o chronický zánět trávicího traktu, konkrétně trávicí trubice. Nejčastěji jde o zánět tenkého střeva, méně často o zánět tlustého střeva, jícnu či ústní dutiny. Na Crohnovu chorobu má největší vliv imunita a genetika. Crohnova choroba se objevuje po bakteriálním či virovém onemocnění, nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. Nejčastěji postihuje ženy ve vyspělých zemích.

Zatím proti Crohnově chorobě neexistuje jistá prevence, ovšem doporučuje se snížit konzumaci rafinovaných cukrů, a naopak požívat více potravin bohatých na vlákninu. Jedním ze spouštěčů onemocnění může být i časté užívání antibiotik. Crohnova choroba se nejčastěji zhoršuje zejména kouřením, užíváním nesteroidních antirevmatik a hormonální antikoncepce. Pokud se nemoc vyskytuje v rodině, je pravděpodobnost jejího dalšího výskytu mnohem větší. U takových pacientů se výrazně doporučuje chodit na pravidelná vyšetření k lékaři.

Crohnova choroba je chronické onemocnění, kdy se střídají potíže spojené s onemocněním a období, kdy se příznaky u nemocného neobjevují. Projevy nemoci jsou nejčastěji spojené s bolestmi břicha, průjmy, teplotami, únavou a hubnutím. Někdy dochází i ke zvracení a křečím. Jestli se podobné příznaky vracejí, je vhodné navštívit lékaře. Ten může určit, zda se jedná o Crohnovu chorobu, nebo o ulcerózní kolitidu, která však nikdy nepostihuje oblast tenkého střeva. Díky koloskopii a rentgenovým snímkům může lékař onemocnění odhalit.

Léčba nejčastěji spočívá v omezení fyzické aktivity a vhodné zdravé stravě. Pozitivní vliv na léčbu mají zejména nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí hlavně v rybách. Zároveň jsou předepisovány léky, konkrétně mesalazin, který má protizánětlivý účinek. Pokud se průběh onemocnění horší, mohou být předepsány i kortikoidy. Někdy dochází k úplnému uzdravení, často se však nemoc vrací.

Loading...

Nemoci