Salmonelóza

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie salmonela, která se do těla dostává ústy. Tyto bakterie způsobují onemocnění zvířat, ze kterých se poté přenáší na člověka. Většinou jde o přenos například ze syrových vajec, nedostatečně upraveného masa nebo z rybích produktů.

Po průniku bakterií do organismu nějakou dobu trvá, než nemoc propukne. U salmonelózy je inkubační doba, tedy interval mezi proniknutím infekce a rozvojem příznaků, maximálně 48 hodin (většinou však dojde k projevení příznaků již pár hodin po nákaze). 

Jaké jsou příznaky nákazy salmonelou?

1.     Akutní průjem

2.     Zvracení

3.     Křeče v břiše

4.     Bolest hlavy 

Kvůli silnému průjmu dochází k dehydrataci organismu, což je nebezpečné hlavně u malých dětí a starších osob.

Rizikovým obdobím pro onemocnění salmonelózou je léto kvůli zvýšené kazivosti potravin v teplém počasí a také kvůli nižším hygienickým standardům při přípravě stravy (tábory, kempování atd.).

Jako prevence je potřeba důkladná tepelná úprava rizikových potravin (masa, vajíček). Doporučuje se proto, aby každá část potenciálně nakažené potraviny byla vystavena teplotě 75 °C po dobu 5 minut. Často se salmonela přenáší špatně ogrilovaným masem, které je zvenku připálené, avšak vevnitř syrové.

Když nemoc vypukne, je důležité doplňování tekutin, které se z těla ztrácejí při zvracení, průjmu a pocení. Podávají se medikamenty, které zbavují střeva choroboplodných zárodků. Další součástí léčby je dieta – sladký černý čaj, suché pečivo, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary. Naprosto nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy.

Antibiotika se při léčbě salmonelózy obvykle nepodávají. Doporučuje se konzumace probiotik, aby se snáze obnovila rovnováha střevní mikroflóry.

 

 

Loading...

Nemoci