Spalničky (nebo také osypky) jsou virové onemocnění, které je hlavně kvůli způsobu přenosu vysoce nakažlivé – jedná se o kapénkovou infekci, tedy infekci přenosnou vzduchem (například při kašli, kýchnutí apod.).
V České republice je vysoká proočkovanost, a onemocnění tedy není aktuálně závažné, globálně je však na spalničky nahlíženo jako na jednu z nejčastějších příčin úmrtí dětí do pěti let.
Inkubační doba této nemoci je devět až třináct dní a v počáteční fázi jsou spalničky typické silným kašlem (v tomto období jsou také nejnakažlivější). Kromě kašle se mezi další projevy této nemoci řadí:
- vysoká horečka,
- kašel,
- rýma,
- zánět spojivek.
V další fázi se objeví vyrážka (zhruba po čtyřech dnech) – ta má podobu malých červených flíčků a vysévá se nejprve na hlavě (nejčastěji za ušima) a následně se rozšiřuje po celém těle. Pokud onemocnění neprovázejí žádné komplikace, vyrážka v rozmezí tří dnů až týdne postupně vymizí.
Právě komplikace provázející v některých případech spalničky mohou způsobovat vážné problémy. Může se jednat například o:
- zápal plic,
- bronchitidu,
- zánět mozku (encefalitidu)
- a další.
Spalničky se neléčí žádným konkrétním lékem, pacienti užívají pouze léky potlačující příznaky. Důležitá je izolace nemocného. Doporučuje se podávání vitaminu A, který zlepšuje průběh onemocnění.
Jakmile člověk onemocnění prodělá, získává vůči němu již doživotní imunitu. Důležitou roli však hraje proočkovanost populace, jelikož očkování je nejúčinnější a také jedinou prevencí. V České republice je očkování proti spalničkám povinné.