Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je nečekané úmrtí zdánlivě zdravého dítěte. Obvykle se týká dětí mladších než jeden rok a často k němu dochází během spánku.
Přesná příčina SIDS není známa, ale může být spojena s problémy v části mozku, která kontroluje dýchání a probouzení se ze spánku.
Faktory zvyšující riziko SIDS zahrnují fyzické faktory jako vrozené mozkové vady, nízkou porodní hmotnost, předčasné narození nebo respirační infekce. Stejně tak je dobré myslet na vhodné spánkové podmínky a vyhnout se u miminka spaní na bříšku nebo na boku (ideální poloha je na zádech), spaní na měkkém povrchu a přehřátí.
V případě společného spánku dítěte s rodičem je vhodné upravit podmínky v posteli tak, aby vyhovovaly miminku – tedy například odstranit z dosahu veškeré deky/polštáře, do kterých by se děťátko mohlo zamotat. Místo peřinky dítěti skvěle poslouží spací pytel.
Mimoto prevence zahrnuje také minimalizaci množství předmětů v postýlce a zajištění, aby dítě spalo ve stejné místnosti jako rodiče.
Je rovněž dobré používat monitor dechu, který sice nefunguje jako prevence, ale pokud dojde k nějakému problému a miminko přestane dýchat, spustí poplach. Rodiče tak mohou v podstatě okamžitě reagovat a případně volat rychlou záchrannou službu, protože v takové situaci jde o každou vteřinu.