Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je velice častou nemocí u malých dětí, ale postihuje i dospělé. Zpravidla se jedná o virový zánět horních cest dýchacích. Pokud se jedná o zánět akutní, tak trvá jen několik málo dní, podstatně delší dobu pak trvá zánět chronický. Eustachova trubice, jež spojuje střední ucho s nosní dutinou, je položena spíše ve vertikální poloze, proto je ztížen odtok hlenu a hromadí se zde zánětlivá tekutina. Často zánět středouší doprovází záněty horních cest dýchacích a chřipka.

 Jaké jsou příznaky?

  1. Silná bolest ucha.
  2. Tlak v uchu.
  3. Teplota.
  4. Dočasné zhoršení sluchu.
  5. Občasné zvracení a průjem.

Bolest způsobuje nahromaděná zánětlivá tekutina za ušním bubínkem. Pokud nedojde k léčbě, bubínek může tlakem prasknout. Další komplikací může být postup infekce do vnitřního ucha, zánět mozkových blan či opakované záněty středního ucha.

Nemoc se klasicky léčí antibiotiky. Často jsou předepisována také různá analgetika k potlačení bolesti. Při opakujících se zánětech a zhoršování sluchu přichází na řadu myringtonomie – propíchnutí ušního bubínku.

V době zánětu je doporučeno dávat více polštářů pod hlavu, necestovat letadlem a nekouřit v přítomnosti dítěte.

Po dobrání antibiotik je dobré užívat po nějakou dobu probiotika, které upraví střevní mikroflóru, dále vitamin C, zinek či česnek, který má protibakteriální účinky. 

Loading...

Nemoci