Senná rýma neboli pylová alergie (zánět sliznice nosu, očí a dýchacích cest) je stav, kdy přecitlivělý imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, ale i jiné alergeny jako je prach, roztoči, zvířecí srst či některé potraviny. Senná rýma je v tomto ohledu tak trochu nesprávné označení. Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace.
Z pohledu celostní medicíny může být příčinou alergické reakce
energetické oslabení jater
a ledvin nebo systémová kandidóza.
Jaké jsou nejčastější příznaky senné rýmy?
Mohou se také objevit komplikace jako dušnost, astma a atopické kožní projevy.
A jak se senná rýma, kromě vyhýbání se alergizujícím faktorům, léčí?
1. Klasická léčba - v lékárně lze zakoupit hned několik volně prodejných léků dále léky na dekongesci, tj. odstranění zduření sliznic a tedy uvolnění ucpaného nosu; antihistaminika (zabránění tvorbě dráždivého histaminu) a dlouhodobá léčba, která má za úkol vyvolat u pacienta určitou toleranci k alergenu, tedy hyposenzibilizace.
2. Přírodní a doplňková léčba – v rámci aromaterapie lze používat eukalyptový či mátový éterický olej; ohledně stravy se doporučuje vynechat sladkosti, cukr, bílé pečivo, kávu, mléčné výrobky, konzervované potraviny, instantní výrobky, umělé nápoje, nasolené potraviny a zařadit do jídelníčku: dostatek ovoce, zeleniny, bílý jogurt, ořechy a semena (je vhodné zjistit, zda pacient netrpí zároveň potravinovou alergií).
3. Vitamíny – koenzym Q10, betacaroten, zinek, vitamin E a C, hořčík a vápník.
4. Byliny - list divizny, kopřivy dvoudomé a kůra plané třešně a bylinné sirupy.
5. Homeopatie - pro úplné vyléčení alergie je
vhodná konstituční homeopatická léčba - tzn. je třeba nalézt lék,
který bude co nejlépe odpovídat celkové konstituci pacienta.