Křečové žíly se objevují spíše u žen, ale nemoc může potrápit i muže. Jedná se o viditelné žíly uzlovitého tvaru pod kůží, které mají ztenčenou stěnu a vystupují na povrch. Mají modrofialovou barvu a nejčastěji postihují dolní končetiny. Postupem času se křečové žíly stávají zdravotní komplikací a příčinou jiných závažných onemocnění. Křečové žíly souvisí s věkem, nejvíce jsou postiženy osoby starší 60 let, ale onemocnění se může projevit již ve středním věku.
Jaké jsou příčiny vzniku křečových žil?
1. Dědičnost (je nejčastější příčinou)
2. Těhotenství
3. Obezita, cukrovka, vysoký tlak
4. Sedavé zaměstnání či naopak dlouhé stání
5. Úrazy dolních končetin
6. Hluboká žilní trombóza
7. Nevyvážená strava – nedostatek vitaminů a minerálů, zejména vlákniny
Jaké jsou možnosti léčby?
1. Kompresivní punčochy – zmírňují bolesti a zabraňují rozšiřovaní křečových žil
2. Medikamenty – léky, masti, speciální krémy
3. Sklerotizace – odstranění pomocí injekce, léčba je účinná převážně na malé žilky
4. Léčba laserem
5. Operační odstranění křečových žil
Strava postiženého křečovými žilami by měla obsahovat dostatek vlákniny a vitaminů. Doporučována je pohanka, citrusové plody, česnek, jablka, luštěniny, rýže, celozrnné pečivo, ořechy. Vynechejte smažená jídla, sůl, tabák a alkohol. Z vitaminů a potravinových doplňku užívejte vitamin C, vitamin E, zinek, koenzym Q10, lecitin a regenerační přípravek na krevní oběh.
Jako prevenci dodržujte aktivní životosprávu a cvičte, zamezte dlouhému stání či sezení, nepřekřižujte nohy při sezení a nenoste příliš vysoké podpatky. Jednou za den je dobré dopřát si přestávku a dolní končetiny zvednout na 10 – 15 minut vzhůru nad úroveň srdce. Prospěšné jsou čaje z pohankových otrub, obklady, koupele a regenerační krémy.