Zubní kaz

 

Tento defekt tvrdé zubní tkáně je známý již od doby kamenné. S postupným rozvojem civilizace a změnou stravy je stále rozšířenější. Největší rozvoj výskytu zubního kazu je zaznamenán od přechodu na chemicky a mechanicky upravovanou stravu. Oproti hrubozrnné stravě této novodobé totiž chybí hlavně vysoký podíl vlákniny. Díky preventivním programům můžeme dnes najít rozdíly ve výskytu zubního kazu mezi jednotlivými státy. Nejlépe jsou na tom v současnosti Švýcarsko a Skandinávie.

Co všechno se podílí na vzniku zubního kazu? Jednou ze základních příčin je známý zubní plak. Je to vlastně měkký povlak usazený na špatně dostupných místech, a to hlavně u zubů, které zpracovávají tužší stravu. Jde především o krčky zubů, mezizubní prostory a rýhy a jamky na korunkách. Množství vyskytujícího se zubního plaku je u každého člověka jiné. Velký vliv na jeho výskyt má nejen čištění zubů, ale zásadně také způsob stravování. Zubní plak není stavebním kamenem pouze zubního kazu, je také příčinou paradentózy.

V zubním plaku se nachází velké množství bakterií. Díky své struktuře dobře přiléhá k zubnímu povrchu. Čím déle se na zubech vyskytuje, tím více škodí. Je tedy třeba zohlednit také vyzrálost zubního plaku. Vyzrálý zubní plak obsahuje velké množství kariézních bakterií, které se pak již podílejí na vzniku zubního kazu. Podle teorie doktora Millera z roku 1889 dokážou tyto bakterie přeměňovat cukry (resp. sacharidy) na organické kyseliny. Právě organické kyseliny pak spolu s bakteriálními enzymy narušují tvrdé zubní tkáně. Podle této teorie tedy vznik zubního kazu předurčují 4 základní faktory: sacharidy ve stravě, odolnost tvrdých zubních tkání, přítomnost bakterií a v neposlední řadě také čas. Mimoto se na vzniku zubního kazu podílí i genetika, sliny (ochraňují zuby), civilizační faktory a věk.

Na co si dát pozor? Nejčastější příčinou vzniku zubního kazu je špatná ústní hygiena. Určitě je dobré si nechat poradit od zubaře a zažít si správné hygienické návyky. Svou roli hraje také častý příjem jednoduchých cukrů. Vyhněte se kyselým a sladkým nápojům. Samozřejmě těžko ovlivníte věk, s jehož postupem dochází ke změně složení stravy a také množství produkovaných slin, či těhotenství. Nezapomínejte však pro jistotu na pravidelné prohlídky u stomatologa, který vám v případě nálezu zubního kazu zub ošetří. Když už je totiž pozdě, sami si pomoci nemůžete.

Loading...

Nemoci