Osteoartritida

Osteoartritida je bolestivé degenerativní onemocnění kloubů. Vyskytuje se u mužů i žen s narůstajícím věkem. Dochází při ní k postupnému poškozování chrupavek a tkání, v důsledku něhož přestávají fungovat klouby, a to hlavně na rukou, v kyčlích a v kolenou.

Při osteoartritidě se mění kosti pod chrupavkou a vznikají takzvané ostruhy – špičaté kostní výrůstky, které mohu být bolestivé a citlivé.

Časem se chrupavka může oddělit od kosti, v důsledku čehož se kosti třou přímo o sebe. Klouby se poté nemohou ohýbat tak jako v případě zdravých kloubů a může dojít až k invaliditě nemocného.

Za rizikové faktory lze považovat věk, nadváhu, nadměrnou zátěž, zranění nebo genetiku. Pro určení správné léčby je nutná diagnostika u lékaře. Ten určí vhodný postup, většinou se jedná o pohybová cvičení a různé procedury během rehabilitace. Prospěšné bývají také lázeňské pobyty. Pro utlumení bolesti je možné užívat medikamenty. V pokročilejším stadiu nemoci je možná i nutnost chirurgického zákroku.

Prevencí osteoartritidy je hlavně zdravý životní styl, tedy střídmá zdravá strava a pravidelný pohyb, jehož druhy je dobré střídat a vybírat mezi takovými sporty, při kterých jsou minimalizovány otřesy.

Loading...

Nemoci