Hypochondrie je psychiatrické onemocnění, kdy přestože je pacient zdráv (a má to potvrzené lékařem), neustále se pozoruje a trpí strachem z nemoci.
Onemocnění se projevuje zveličováním jakéhokoli pocitu bolesti a přetrváváním pocitu těžké nemoci. Příčiny hypochondrie nejsou příliš jednoznačné, roli však může hrát způsob výchovy v dětství – děti si předstíráním nemoci mohou vynucovat větší pozornost a různé výhody. Další teorií je, že nemoc častěji postihuje prvorozené děti, neboť se o ně matky mohou z důvodu nezkušenosti strachovat nejvíce.
Většinou se hypochondrie projeví po nějaké nemoci, kdy se stav nemocného začne místo zlepšování v jeho vnímání zhoršovat. Hypochondři často užívají nejrůznější doplňky stravy a vitaminy, navštěvují všechny možné lékaře a absolvují všelijaká vyšetření.
Aby mohla být hypochondrie léčena, musí se nejprve vyloučit všechna onemocnění fyzického rázu – musí tedy být jisté, že pacient je zcela zdráv po fyzické stránce a nemoci si pouze představuje. Poté může začít léčba, která probíhá pomocí psychoterapie. Pokud hypochondrii doprovázejí úzkosti nebo deprese, mohou být předepsána ještě antidepresiva. Důležitou roli hrají také blízcí nemocného, kteří mohou pomoci nasloucháním.