Filarióza

Filarióza je onemocnění způsobené parazity kmene vlasovců. Někdy se této nemoci říká také nemoc sloní nohy. V našich geografických podmínkách není toto onemocnění běžné, nicméně si jej můžeme přivézt z cest do tropických a subtropických oblastí Asie, Afriky nebo Ameriky.

Nemoc nejčastěji přenášejí komáři a inkubační doba může být až 1 rok.

Larvy vlasovců se usazují v mízních cévách, kde následně dozrávají a tím je ucpávají. V důsledku toho pak mohou dolní končetiny otékat a dosahovat velkých („sloních“) rozměrů. Parazit se však může usídlit například i v oku nebo třeba genitáliích.

Mezi nejčastější příznaky patří:

-       horečka,

-       vyrážka,

-       zduření končetin.

Často však onemocnění může být i bezpříznakové.

Pacient může s tímto onemocněním žít i několik let, problém nastává až v případě napadení některých orgánů nebo v případě infekce, ke které je napadená tkáň náchylnější.

Léčba probíhá podáváním antiparazitik, vakcína neexistuje. Ani v případě úspěšného vyléčení (a tedy vyhubení parazita v těle) se však zvětšená část těla nevrátí do původní velikosti, a je proto nutný zásah plastického chirurga.

Jako prevence se doporučuje používání vhodných repelentů, moskytiér a oděvů po dobu cestování a pobývání v rizikových oblastech.

Loading...

Nemoci