Steatóza jater (ztučnění jater) je nejčastější metabolická porucha jater. V jaterní tkáni dochází ke změnám běžných biologických pochodů – konkrétně se jedná o nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách, které vede k poškození jaterních funkcí.
Toto jaterní poškození se vyskytuje čím dál tím více, dokonce i u dětí a mladých lidí. Nejčastěji je problém ve zvýšeném příjmu energetických substrátů v potravě, tedy přejídání a nevhodné složení stravy. Nemocní nemívají obvykle žádné potíže či vnímatelné příznaky. Častěji se jedná o náhodný nález v rámci předoperační přípravy nebo sledování pro jiné onemocnění apod.
V těžších případech se může vyskytnout únava s nevolností a zvracením, žloutenka (ikterus), porucha vědomí až kóma se selháním ledvin, poškození srdečního svalu, slinivky břišní (pankreatu) a mozkových funkcí (tedy centrálního nervového systému). Ztučnění jater v některých případech vede až k obávané cirhóze - ztvrdnutí jater, což již může být pro pacienta smrtelnou hrozbou. Poukazovat na ztučnění jater mohou lehce zvýšené jaterní testy. Ultrazvukové vyšetření pak potvrdí diagnózu.
Mezi nejčastější příčiny ztučnění jater patří:
Jak steatózu léčit?
Pokud se steatóza jater bere vážně, játra se mohou opět během několika měsíců vrátit do původního stavu. Je však nutné vyvarovat se konzumaci alkoholu, začít se stravovat podle zásad racionální výživy, léčit případnou vyvolávající chorobu (cukrovku, nadváhu) a podpořit funkce jater.
Přírodní prostředky pro podporu jater: