Imunitní systém nás chrání před nebezpečnými mikroorganizmy. Jakmile mikrob vnikne do těla a imunita jeho přítomnost zjistí, rozbíhá se důrazný zásah, odstranění, a ponaučení naší obranyschopnosti.
Důsledkem poruchy imunity je snížená obranyschopnost organismu a zvýšená náchylnost k infekcím. Proti tomuto onemocnění není žádné preventivní opatření, protože je to onemocnění, se kterým se již rodíme. Lidé, kteří tuto imunodeficienci mají, by se měli vyhýbat prostředí, ve kterém se mohou snadno nakazit nějakou infekční nemocí.
Jaké jsou příznaky onemocnění?
1. První příznaky u malých dětí - hnisavé odhojování pupečníku
2. Únava, ospalost
3. Pocit zimy
4. Časté nachlazení, bolest v krku
5. Nechutenství
Při oslabené imunitě hrozí nejrůznější komplikace a může vzniknout zánět kdekoliv v těle (např. chřipka, viróza, angína, zánět mandlí, opar aj.).
Aby byla nemoc správně léčena, je nutné podstoupit vyšetření. Primární imunodeficience jsou geneticky podmíněné a zatím je není možné vyléčit. Substituční léčbou lze ale zmírnit jejich dopad. Podávají se proto protilátky (imunoglobuliny, Ig) obvykle v dávce do 1g na kilogram tělesné hmotnosti za měsíc.
Své zdraví ale můžeme podporovat i zdravou výživou, tělesnou aktivitou nebo třeba vyváženým denním režimem. Z doplňků stravy se doporučuje echinacea, rakytník, vitamin C, propolis či řasa chlorela.