Jedná se o infekční onemocnění, jehož průvodcem je bakterie Vibrio cholerae. Nemoc se projevuje těžkými průjmy a zvracením. Přenáší se nejčastěji pitnou vodou znečištěnou fekáliemi. Člověk se také může nakazit požitím nedostatečně tepelně upraveného rybího masa. Zdrojem bývají živočichové, hlavně ústřice a ryby. Pokud člověk zkonzumuje velké množství bakterií, dostanou se do tenkého střeva, kde se začnou množit a začnou působit problémy.
Citlivější jsou lidé trpící poruchami imunity, nebo lidé s nedostatečnou tělesnou váhou. Inkubační doba je několik hodin až dní. Proti onemocnění je možné se očkovat. Zvlášť v rizikových oblastech, jako je například Indie se očkování zvlášť doporučuje.
Jaké jsou příznaky cholery?
1. Náhlá bolest a křeče v břiše.
2. Silný průjem.
3. Zvracení.
4. Rychlý úbytek na váze.
5. Klesání tělesné teploty.
Onemocnění se zjišťuje ze vzorku stolice. U podezření na choleru je povinná hospitalizace na infekčním oddělení. Důležitá je hlavně včasná rehydratace (zavodnění) nakaženého. Pokud se cholera neléčí, může dojít k selhání krevního oběhu.
Nejúčinnější prevence je správná tělesná hygiena, hlavně mytí rukou před jídlem a po použití toalety. Voda před jejím užitím by se měla desinfikovat či předvařit a člověk by v rizikových oblastech neměl jíst nedostatečně tepelně upravené rybí maso a užívat led.
Pro posílení imunity a prevencí proti nákaze mohou pomoci některé doplňky stravy, zejména vitamín C, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, koenzym Q10 a probiotika, jež obnovují střevní mikroflóru.