Nádory děložního čípku dělíme, stejně jako převážnou většinu nádorů na nádory benigní (nezhoubné) a maligní (zhoubné). Samotnému nádoru (karcinomu) předcházejí přednádorové změny buněk (tzv. prekancerózy), se kterými se organismus někdy sám vypořádá. Časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit. Čím později však dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a bohužel i méně úspěšná.
Do skupiny benigních nádorů v lokalizaci čípku děložního patří tak zvaný endocervikální polyp a nejčastějším maligním nádorem je karcinom. Ročně je v České republice diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocnění každý rok zemře.
Vyšší výskyt onemocnění nacházíme u promiskuitních žen, jelikož se v podstatě jedná o sexuálně přenosnou chorobu a u žen, které mají za sebou více porodů. Naproti tomu panny toto onemocnění prakticky nikdy nemají. Nejvíce postiženou skupinou jsou ženy ve věku 45 až 55 let. Dalším rizikovým faktorem je nízký věk při prvním pohlavním styku.
Jaké jsou příznaky onemocnění?
1. Krvácení mimo menstruační cyklus
2. Vaginální výtok
3. Bolest v podbříšku
4. Bolesti při pohlavním styku
5. Obtíže při močení
Většina prekancerózních lézí je díky Pap screeningu diagnostikována včas. Pokročilá stádia bývají často přítomna u žen, které nikdy nebyly na gynekologickém vyšetření nebo jej velmi dlouho odkládaly. Terapie je hlavně chirurgická a v druhé řadě radiologická. V případě, že je nádor pokročilý, volí se radikálnější řešení jako je hysterektomie (odnětí dělohy). Účinnou formou prevence rakoviny děložního čípku je dnes již dostupné očkování.