Hemoroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku. Samy o sobě nezpůsobují žádné potíže. Problém vznikne, jakmile se zvětší nebo zanítí. Mohou být vnitřní, nachází se uvnitř konečníku. Projevují se krvácením při vyprazdňování, mohou být vyhřezlé v okolí análního otvoru. Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí konečníku, jsou v podobě uzlíků, které člověk cítí a může si je sám nahmatat.
Toto onemocnění je nepříjemné, nejčastěji se objevuje ve věku od 40 - 65 let. Onemocnění doprovází často bolest a nepříjemné pocity. Jedná se o citlivou záležitost, proto je pro jedince často psychicky náročné se s tímto problémem svěřit. Hemoroidy vznikají z mnoha různých příčin:
1. Sedavý způsob zaměstnání – nedostatek fyzické aktivity.
2. Špatné návyky při vyprazdňování – namáhání střev při dlouhodobé zácpě či průjmu.
3. Zvedání těžkých předmětů.
4. Těhotenství – častá zácpa, zvětšující se děloha, která tlačí na střeva.
5. Obezita.
6. Nesprávné stravovací návyky – tučná jídla, nedostatek vlákniny.
7. Poškození jater.
Pokud vás trápí problémy, které jsou spojeny s hemoroidy, měli byste navštívit svého lékaře. Vyloučí se tím případná závažnější onemocnění, jako je např. rakovina tlustého střeva. Mezi symptomy tohoto onemocnění patří zejména krvácení z konečníku, bolestivost, svědění, mokvání, zduření kolem konečníku, ve stolici se krom krve může objevit i hlen.
Jak se hemoroidy léčí?
1. Klasická léčba – aplikace mastí, čípků, teplé koupele, které ulevují od bolesti.
2. Chirurgické ošetření – podvázání cévek, ošetření laserem, kryosondy (zmrazení hemoroidu), navlečení elastických kroužků na jednotlivé uzlíky (Barronova metoda).
3. Úprava stravy – důležité je, aby potrava obsahovala dostatek vlákniny, vitaminů. Vhodná je pohanka, luštěniny, rýže, citrusové plody, česnek, jablka, celozrnné těstoviny, pečivo, ořechy.
4. Vitaminy a potravinové doplňky – vitamin C, vitamin E, lecitin, koenzym Q10, podporující krevní oběh a imunitu, šťáva z celého listu aloe vera, která má silný protizánětlivý účinek a podporuje funkci jater.