Narkolepsie

Narkolepsie je nervové onemocnění, které postihuje část mozku, která kontroluje usínání a vstávání. Projevuje se náhlými záchvaty spánku, které mohou člověka napadnout v jakoukoliv denní dobu a při jakékoliv činnosti. Příčina tohoto onemocnění není dosud známa. Podle odborníků jsou však na vinně genetické změny a autoimunní reakce organismu.

Jaké jsou příznaky narkolepsie?

1.     Náhlé záchvaty spánku

2.     Halucinace podobné snům

3.     Kataplexie (ztráta svalového napětí)

4.     Silné emoční prožitky (smích, hněv)

5.     Neklidný a přerušovaný noční spánek

6.     Náměsíčnost, skřípání zubů

Narkolepsie se může projevit u mužů i žen. První záchvaty jsou nejčastěji ve věku 15 – 30 let. Onemocnění bývá nejzávažnější v produktivním věku v období mezi 35. - 40. rokem života. Nemoc mohou způsobit také hormonální změny, proto puberta bývá obdobím, kdy se narkolepsie může poprvé projevit.

Narkolepsie bývá často zaměňována s epilepsií a anémií. Před zahájením samotné léčby se postižený člověk musí podrobit tzv. monitoringu bioelektrického výkonu mozku, aby se potvrdila diagnóza. Toto vyšetření se provádí ve specializovaných spánkových laboratořích.

Nemocný by měl dodržovat režim spánku, pravidelně cvičit a odpočívat. V místnosti, kde pobývá nemocný, je dobré udržovat přísun čerstvého vzduchu. Až čtyřicet procent postižených musí jít kvůli projevům narkolepsie do částečného nebo plného invalidního důchodu.

 

 

 

 

Loading...

Nemoci