Sinusitida

Jde o zánět sliznice (zánět vedlejších dutin nosních) vystýlající dutiny (čtyři páry: čelní, čelistní, klínové a etmoidální) v kostře obličeje, které normálně obsahují vzduch. Většina případů zánětu dutin postihuje dutiny čelní a čelistní. Dochází k ucpání dutin hlenem. Obvykle jde o onemocnění infekčního původu.

Jaké jsou nejčastější příčiny sinusitidy?

  1. Pomnožení bakterií, které jsou komplikací virové nákazy, např. běžného nachlazení.
  2. Alergie na pyl - senná rýma.
  3. Hnisavá infekce zubu v horní čelisti.
  4. Nosní polypy.
  5. Infekce horních cest dýchacích.
  6. Úzké dutiny.
  7. Alergie na mléčné výrobky nebo pšeničný lepek.
  8. Neustálé užívání antihistaminik.
  9. Psychosomatická příčina: strach z konfliktů, chronická uzavřenost a frustrace, zabedněná hlava.

Příznaků sinusitidy je spousta, často ji doprovází: horečka (většinou nižší), zhoršení zraku, otok tváří či očí, hnisavá rýma se zelenožlutým výtokem nebo senná rýma, chronický výtok z nosu, slzení, otoky nad dutinami, ztráta čichu, bolesti hlavy, pocit tíhy v čelní oblasti, bolest v okolí očí, bolesti zubů a uší, potíže s dýcháním nosem, tlak v lebce, zvracení, zápach z úst či chrápání. Mohou však nastat i komplikace jako hnisavý zánět mozkových blan i mozku (meningitida a encephalitida).

Existuje několik variant léčení.

  1. Klasická léčba

a) Antibiotika - potlačují bakteriální infekci.

b) Analgetika – léky tlumící bolesti.

c) Sekretolytika - látky zkapalňující hlen.

d) Punkce a odsávání hlenu a hnisu.

e) Endoskopická operace - metoda proti těžké chronické sinusitidě, čistí dutiny bez zevně prováděného řezu.

  1. Přírodní a doplňková léčba

a) Při časté rýmě a zánětech dutin je nutno odstranit všechny alergeny z prostředí. Důležité je časté větrání, popř. užívání ionizátorů a zvlhčovačů vzduchu.

b) Bylinná léčba – Doporučuje se anýz, pískavice řecké seno a jetel luční (podporují uvolnění hlenu a zmírnění zánětu); echinacea (podporuje imunitní systém); černý bez a řebříček (působí protizánětlivě, snižují horečku); bylinný sirup posilující imunitu s protibakteriálním a protivirovým účinkem a bylinný krém uvolňující hlen ve vedlejších nosních dutinách.

c) Aromaterapie – Doporučují se koupele, inhalace vodní páry s éterickými oleji, aromalampa v místnosti, promývání či vyplachování nosu vodou s éterickým olejem (čajovníkový olej).

d) V rámci stravy je třeba vyloučit: mléčné výrobky, cukr a sladkosti, bílé pečivo; dále omezit příjem soli, kávu a čaj a do jídelníčku zařadit: ze tří čtvrtin syrové potraviny, dostatek tekutin, česnek, křen, feferonky, kari koření (ostré pokrmy pomáhají uvolňovat hlen).

e) Potravinové doplňky- Vhodné denně 25 000 m.j. betacarotenu a 3 - 5 g vitaminu C.

g) Akupunktura

h) Homeopatie

i) Psychosomatická léčba

 

Loading...

Nemoci