Onemocnění je u lidí i zvířat vzácné. Je způsobeno mikroskopickým prvokem Toxoplasma gondii a může zasáhnout lymfatické uzliny, oči, nervový systém, způsobit potrat, nebo narození defektního dítěte. Infekce probíhá u většiny lidí bez větších příznaků a je nebezpečná především u těhotných žen v prvním a druhém trimestru gravidity.
Jaké jsou způsoby nákazy?
1. Od kočky - kočka se nakazí pravděpodobně nejčastěji syrovým masem divokých nebo hospodářských zvířat, lovením drobných hlodavců, ptáků apod. Rozmnožování parazita probíhá ve střevní sliznici kočky. S jejím trusem pak odchází množství bakterií. Člověk se tedy může nakazit pouze přímým stykem s trusem kočky. Při čištění kočičího WC je tedy vhodné používat rukavice. Trus začíná být zpravidla nakažlivý až druhý den, proto pokud ho odstraňujeme denně tak nebezpečí nehrozí. Kočky, které jsou chovány v domácím prostředí a krmeny vhodnou stravou, se toxoplazmózou nakazit nemohou.
2. Konzumace syrového masa – nakažení hrozí zejména u konzumace ovčího, vepřového, králičího či drůbežího masa, které je syrové nebo nedostatečně tepelně opracované.
3. Přenos nákazy z matky na plod – pokud se žena nakazí v průběhu těhotenství, hrozí přenos na plod skrz placentu.
4. Přenos kapénkovou infekcí – je velmi vzácný (např. pokousání infikovaným zvířetem).
Mezi příznaky patří zejména horečka, špatné vidění, zduření uzlin, bolení svalstva, únava, porucha spánku. Pokud je dítě nakaženo při těhotenství, může mít po narození psychické či fyzické poškození zhoršený zrak, hrozí až slepota.
Lékař většinou diagnózu potvrdí při odebrání vzorku krve. Toxoplazmóza je většinou léčena antibiotiky. Při přírodní a doplňkové léčbě jsou doporučeny bylinky – jinan dvoulaločný, třezalka, levandule či vojtěška.