Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. S pálením žáhy se denně setkává až desetina dospělé populace. Běžně se vyskytuje u poloviny těhotných žen. U těhotných žen se považuje za normální a často příznaky samovolně odejdou s porodem.
Při pálení žáhy dochází k tomu, že část žaludečního obsahu se vrátí do jícnu a pak samovolně zpět do žaludku. Tento jev nastává v důsledku nedostatečně funkčního svěrače mezi jícnem a žaludkem.
Jaké jsou rizikové faktory pálení žáhy?
1. Těhotenství, zejména poslední trimestr
2. Nevhodná strava (tučná a smažená jídla)
3. Nezdravý životní styl
4. Alkohol a kouření
5. Nadváha
6. Vedlejší účinek léků
7. Stres
Vyšetření žáhy probíhá pomocí tzv. gastroskopie a rentgenu. V první fázi je lékařem doporučeno upravit svůj jídelníček. Doporučené jsou menší porce jídla častěji a pravidelně během dne. Lidé trpící nadváhou by se měli snažit přebytečná kila shodit. Do jídelníčku se doporučuje zařadit ovoce a zeleninu, popřípadě další potraviny s vyšším obsahem vlákniny, která má známé příznivé účinky na naše trávení.
Lékař může pacientovi předepsat i léky, tzv. antacida, snižující kyselost žaludku. Pokud potíže nepřestávají ani po medikamentózní léčbě, přichází v úvahu i operační řešení. Kromě správného složení stravy se doporučují i produkty s obsahem Aloe vera.