Nadýmání neboli plynatost označuje tvorbu plynů ve střevě. Může způsobovat nepříjemné bolesti, až křeče do břicha a člověku trpícím plynatostí hodně zkomplikovat život. Vylučovaný plyn se skládá především z dusíku, dále z vodíku, oxidu uhličitého, kyslíku a také metanu. Flatus (únik plynu do okolí) je tvořen jednak plynem exogenním (spolykaný vzduch při jídle apod.) a plyn endogenní, který vzniká jako důsledek činnosti bakteriální flóry.
Bolesti nejsou jediným problémem nadýmání. Onemocnění často nepříjemně ovlivňuje i pracovní a společenský život jedince.
Jaké jsou příčiny nadýmání?
1. Pomalý pohyb střev
2. Zácpa
3. Nadýmavé potraviny (zejména luštěniny a některé druhy zeleniny a ovoce)
4. Nedostatečný přísun tekutin
5. Špatné stravování (hltání větších kousků spolu se vzduchem)
6. Užívání některých léků, zejména antibiotik
7. Psychický stres
8. Onemocnění a špatná funkce jater, žlučníku, slinivky a žaludku
Nejlépe je změnit způsob stravování, více pít a dostatečně se hýbat, aby se podpořila činnost střev. Pokud se problémy nezlepší, je dobré vyhledat odborného lékaře (gastroenterologa). Ten zpravidla doporučí opatření, která se týkají stravovaní. Často lékař používá test, který trvá 14 dní, a kdy se postupně vyřazují potraviny, které způsobují problémy.
Lékař může předepsat flatulentia, která pomohou snížit povrchové napětí plynu, nebo různé probiotické přípravky, které pomohou obnovit správnou bakteriální flóru a enzymatické preparáty, které usnadňují trávení.