Impotence je charakterizována dlouhotrvajícími obtížemi s dosáhnutím a udržením erekce. Nejčastěji se jedná o poruchu sexuálních funkcí. Impotencí trpí až polovina mužské populace nad čtyřicet let.
Rizikovými faktory jsou:
- Věk
- Špatná životospráva
- Pití alkoholu
- Kouření
- Únava
- Psychické problémy
- Choroby postihující cévy
- Negativní vliv léků
- Poranění míchy a pánve
- Psychická traumata
Impotenci se lze preventivně bránit především zdravým životním stylem, pestrou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, péčí o psychické zdraví a omezením kouření a požívání alkoholu v nadměrném množství.
Problémy s erekcí nejsou nijak neobvyklé. Často jsou způsobeny také spíše strachem, nejistotou či trémou. Pokud však přetrvávají delší dobu, měli byste navštívit lékaře.
Impotenci můžeme rozdělit na:
1. Psychickou impotenci, která je způsobena například závažnou životní situací.
2. Cévní impotenci, která je zapříčiněna špatnou funkcí cév a nedostatečným prokrvením v oblasti penisu.
Pokud máte podezření, obraťte se na svého lékaře, ten se bude zajímat o váš celkový stav, vyšetří vám pohlavní orgány a konečník a podrobit se musíte i odběru krve.
Léčit se můžete psychoterapií, dočasnou injekcí či medikamenty, které podporují krevní zásobení penisu. Pokud se zlepšení stavu nedostaví, je možné podstoupit operaci, při níž se operují přímo cévy, které zásobují erektilní tělesa. Jedná se o tzv. revaskularizaci. Velmi radikálním řešením je také chirurgická aplikace penisového implantátu.