Nemoc kuru je vzácná, nevyléčitelná a smrtelná neurodegenerativní porucha, která byla dříve běžná mezi lidmi Fore na Papui Nové Guineji.
Mezi klasické symptomy nemoci kuru patří třas a ztráta koordinace v důsledku neurodegenerace.
Obecně se má za to, že nemoc kuru byla mezi členy kmene Fore na Papui Nové Guineji přenášena prostřednictvím pohřebního kanibalismu. Zemřelí členové rodiny byli tradičně vařeni a konzumováni, což se považovalo za způsob, jak propustit ducha mrtvého. Ženy a děti obvykle konzumovaly mozek, orgán, ve kterém byly infekční priony nejkoncentrovanější, což bylo příčinou přenosu nemoci kuru. Nemoc byla proto častější u žen a dětí. I přes dlouhou inkubační dobu již není od roku 2010 evidována žádná oběť nemoci kuru.
Klinické stadium nemoci kuru je rozděleno do tří specifických fází: ambulantní, sedavá a terminální. V ambulantní fázi může infikovaný jedinec vykazovat nestabilní postoj a chůzi, sníženou kontrolu svalů, obtíže s výslovností slov a třas. V sedavé fázi je infikovaný jedinec neschopen chodit bez podpory a projevuje ataxii (poruchu koordinace pohybů) a silný třas. V terminální fázi se symptomy, jako je ataxie, dále zhoršují, až pacient nezvládá sedět bez podpory. Další symptomy této fáze nemoci kuru zahrnují poruchy polykání, jež mohou vést k vážné podvýživě nemocného, a často dochází též k aspirační pneumonii nebo jiným sekundárním infekcím, které mohou končit smrtí