Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani, který se do těla dostává otevřenou ranou, přičemž dojde k zanesení bakterií do krve. V ráně se spory opouzdří, přejdou do své aktivní formy a začnou se množit. Samotné bakterie se nešíří, zůstávají v místě poranění. Do tkáně však začnou vylučovat neurotoxiny – jedovaté látky, které pronikají do okolních nervových zakončení a šíří se jejich vlákny.
Krví a mízou se neurotoxiny dostávají i k jiným nervovým vláknům a šíří se dále do centrálního nervového systému. Ovlivňují motorické nervy, které se stávají dráždivějšími a svaly pak reagují na sebemenší podněty. Vznikají bolestivé svalové křeče. Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka.
V dnešní době se jedná o onemocnění velice vzácné, a to především díky povinnému očkování dětí i dospělých. Udává se 3–10 akutních případů ročně, většinou u jedinců se sníženou imunitou.
Jaké jsou příznaky a projevy tetanu?
1. Lehká forma – průběh není závažný, křeče se vyskytují jen zřídka
2. Středně těžká forma – vyskytují se křeče, ale nedochází k postižení dýchacího systému
3. Těžká forma – dechová nedostatečnost s vysokým rizikem úmrtí
První projevy křečí bývají na obličeji, často se objevují též poruchy polykání. Výraz obličeje připomíná křečovitý smích, křeče hlasivek způsobí, že nemocný nemůže mluvit. Objevuje se ztuhlost šíje. Častým příznakem je ztuhlost břišních svalů. Šíří se dále a napadá svalstvo v okolí páteře, přechází na trup a končetiny.
Vážnější případy se léčí většinou na jednotkách intenzivní péče. Cílem léčby je zabránit napadení dýchacích cest. Důležité je, aby byl nemocnému co nejdříve podán protitetanový imunoglobulin, který zabrání rozvoji nemoci. Následuje důkladné vyčištění rány a podání antibiotik. Svalové křeče se tlumí uklidňujícími léky, bolesti analgetiky.
Jediná účinná prevence tetanu je očkování. Bez něj se člověk vystavuje vysokému a hlavně zbytečnému riziku tohoto smrtelného onemocnění.