Leptospiróza

Leptospiróza je způsobena mikrobem leptospira. Jedná se o onemocnění, které patří mezi antropozoonózy, tedy o nemoci přenosné ze zvířat na člověka, jako je například známá borelióza. K přenosu leptospirózy nejčastěji dochází prostřednictvím moči infikovaného zvířete, nejčastěji se jedná o hlodavce a dobytek. Člověk se může nakazit kontaktem s infikovanou vodou, ale i půdou či potravou. Jejich prostřednictvím se leptospiry dostanou do trávicího traktu a pronikají do lidského organismu. Může jít i o malé množství znečištěné vody, pokud nám například „šplíchne do oka“. Do našeho těla se leptospira může dostat také v případě, že máme poraněnou kůži a dostaneme se do kontaktu s bahnem či vlhkou půdou. Nejčastěji byli onemocněním ohroženi lidé, kteří se zvířaty přicházeli do kontaktu v rámci své profese. Dnes jsou vedle chovatelů hospodářských zvířat nejčastěji nakaženi ti, kteří se věnují chalupaření, rybaření nebo stanování.

Prevencí onemocnění může být hubení nakažených hlodavců, zejména potkanů. V přírodě je důležité řídit se hygienickými pravidly. Především pijte pouze čistou, nekontaminovanou vodu a také s ní omývejte potraviny, hlavně ty, které jste pořídili ve volné přírodě.

Leptospiróza může mít skryté příznaky, případně příznaky připomínající chřipku. Jednotlivé projevy nemoci závisejí na věku a zdravotním stavu nakaženého jedince. První fáze nemoci se projevuje po týdnu až dvou od nakažení. Začíná zejména jako náhlá horečka se zimnicí, bolestmi svalů a kloubů. Veškeré příznaky však po 3–5 dnech nemoci často samy vymizí. Nemoc buď zanikne, nebo se dostává do druhého stadia, kdy se po několika dnech opět vrací původní příznaky. Nemoc je možné detekovat díky krevním testům. Léčba probíhá tak, že jsou podávány léky proti příznakům nemoci. Při zhoršených příznacích je důležité navštívit svého lékaře. Při lehkém průběhu však je pacient po několika dnech znovu v pořádku, pokud se z příznaků vyleží.

Loading...

Nemoci