Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje primárně páteřní obratle a týká se přibližně jednoho procenta populace. Podstatně častěji jsou postiženými muži než ženy. První příznaky začnou být pozorovatelné většinou mezi 15. a 30. rokem života, ale jelikož se rozvíjejí pomalu, může být nemoc diagnostikována až později. Nejedná se o dědičné onemocnění, ale pokud se v rodině choroba již vyskytla, je větší možnost, že se vyskytne znovu.

Příčina nemoci není příliš objasněná, ale je prokázána souvislost mezi přítomností ankylozující spondylitidy a antigenu HLA-B27, podle nichž umí tělo a jeho imunitní systém rozeznat vlastní a cizí buňky.

Nemoc se projevuje hlavně u kloubů – vazivo a chrupavka (tedy měkké a pružné tkáně) jsou postupně nahrazovány kostní (tuhou) tkání. Mezi nejčastější příznaky patří například:

-       Ranní ztuhlost kloubů

-       Ztuhlost dolní části páteře doprovázená bolestí

-       Bolest hrudníku (například při hlubokém nádechu)

-       Těžká únava

-       Deformace kloubů

-       Nemožnost se předklonit – páteř se postupně stává stále méně ohebnou, jedná se však o proces probíhající po několik let

-       Zánět oční duhovky a řasnatého tělíska a další…

Prevence Bechtěrevovy nemoci zatím není možná, ale při včasném odhalení lze aspoň zmírnit její projev a tím i následky v podobě nevratného poškození kloubů.

Choroba v současnosti není plně léčitelná. Hlavní složku léčby tvoří pravidelné rehabilitace, dále pacienti berou léky na tlumení bolesti. Je možné podstoupit také biologickou léčbu, kryoterapii nebo léčbu tzv. rázovou vlnou.

Loading...

Nemoci