Onemocnění, při kterém řídne kostní tkáň a celkově se snižuje kvalita kostí. U postižených kostí klesá pružnost a pevnost. Příčinou vzniku osteoporózy je nejčastěji věk, nedostatek pohybu, podvýživa, kouření, alkohol, nadměrné pití kávy, hormonální léčba, nedostatek vitaminů a minerálních látek vyživujících kosti nebo kyselinotvorná strava. U žen se onemocnění vyskytuje častěji než u mužů.
Jaké jsou příznaky?
1. Časté zlomeniny
2. Bolesti zad či dlouhodobé onemocnění páteře
3. Zmenšení výšky
4. Poruchy menstruačního cyklu či předčasná menopauza
Onemocnění odhalí lékař a určí vhodnou léčbu. Potvrdit nebo vyvrátit osteoporózu lze při vyšetření rentgenem či ultrazvukem. Pro přesnější vyšetření je vhodná tzv. denzitometrie. Toto vyšetření se používá k určení množství minerálů v kosti a stanovení hustoty kostní tkáně. Je taktéž založeno na rentgenových paprscích. Denzitometrie je bezbolestná a pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.
V rámci léčby je doporučován hlavně vitamin D a vápník, jež jsou nezbytné pro správný vývoj kostí. Klade se důraz také na zdravou výživu a přiměřený pohyb (chůze, plavání, posilování). V pokročilých případech se nasazují léky zastavující další ubývání tkáně nebo hormonální doplňková léčba pro ženy trpící potížemi v menopauze. Mimo užívání vitaminu D a vápníku je dobré se zaměřit také na zvýšený příjem vitaminu C, hořčíku, manganu, zinku či kyseliny listové. Vhodná je také jedlá řasa chlorella.