Sedmá nemoc je velmi vysoce nakažlivé převážně dětské onemocnění. Objevuje se nejvíce u dětí v kojeneckém věku až do pěti let. Označuje se také jako syndrom ruka-noha-ústa.
Mezi typické projevy patří afty v ústech a vyrážka na dlaních a ploskách nohou – odtud název syndromu.
Nemoc je velmi infekční a k přenosu dochází prostřednictvím kapének nebo kontaktem se stolicí, močí či hleny nakaženého, případně jeho vyrážkou či kontaminovanými předměty.
Sedmá nemoc se nejčastěji objevuje v létě a její inkubační doba je velmi krátká, a to tři až šest dní. K největší nakažlivosti dochází v případě výskytu puchýřků, ovšem ještě až měsíc po prodělání může být infekční stolice nemocného.
Nejčastěji se sedmá nemoc vyskytuje u kojenců a předškoláků, ale ohroženi mohou být i všichni ostatní. Pro prevenci je velmi důležité dbát na správnou hygienu a důkladné mytí rukou.
Kromě aft a vyrážky se mohou objevit i další příznaky podobné nachlazení, jako zvýšená teplota či bolest v krku.
Léčba se zaměřuje na potlačování příznaků, a tedy spočívá ve snižování teploty, mírnění svědění a případně dalších postupech tlumících bolesti a jiné obtíže.
V případě oslabené imunity je možné toto onemocnění prodělat i několikrát za život. Problémem může být u těhotných žen, u nichž významně zvyšuje riziko poškození plodu či dokonce jeho odumření.