Autismus je onemocnění spadající mezi duševní poruchy – jedná se o postižení mentálního vývoje a u většiny postižených je diagnostikováno již v dětství. U chlapců se vyskytuje častěji než u dívek. Projevuje se v chování, dítě má narušené komunikační schopnosti, problémy s řečí i chápáním informací a objevují se u něj stereotypní vzorce chování.
Příčina autismu není známá, zmiňují se však genetické predispozice (předpoklady), dále role životního prostředí zatíženého škodlivými látkami, dle některých studií může mít vliv například i závažné infekční onemocnění v raném věku (během prvních dvou let života). Rodiče mohou u svých dětí vypozorovat některé varovné signály, například:
- vyhýbání se očnímu kontaktu,
- nereagování na vlastní jméno,
- domáhání se křikem či afektem (náhlá a prudká emoční reakce),
- vlastní řeč (buď dítě mluví příliš brzy, ale řečí připomínající řeč dospělých, nebo je vývoj řeči naopak opožděný),
- nezájem o ostatní děti a hraní si s nimi.
Diagnostika se provádí pomocí psychologických a psychiatrických vyšetření, při nichž se zjistí, zda jde o poruchu autistického spektra – tyto poruchy dělí Světová zdravotnická organizace na následující druhy:
- dětský autismus,
- Rettův syndrom,
- Aspergerův syndrom,
- atypický autismus,
- jiná dezintegrační porucha v dětství,
- hyperaktivní porucha sdružená s mentální retardací a stereotypními pohyby,
- jiné pervazivní vývojové poruchy,
- pervazivní vývojová porucha nespecifikovaná.
Autismus je nevyléčitelné onemocnění, pokud se však postiženému věnuje dostatečná péče (terapie, asistence rodiny…), může se relativně dobře zařadit do běžného života a s pomocí vystudovat nebo pracovat.