Vši

Jedná se o parazitní přenosné onemocnění. Typicky se napadení vší objevuje u dětí, ale může se vyskytnout i u dospělého. Veš ročně napadne okolo 370 miliónů lidí. Tráví celý svůj život ve vlasech a živí se sáním krve. Onemocnění je při dodržení všeobecně platných zásad odvšivování obvykle nekomplikované a jeho zvládnutí je otázkou 14 dnů.

Veš vždy zůstává v kontaktu s lidskými vlasy. K přenosu je třeba přímý kontakt vlasů nemocného a zdravého člověka, k jakému dochází zejména u dětí při kolektivní práci ve škole, při hrách, apod.. Příznaky se objevují čtyři týdny po nakažení.

Jaké jsou příznaky onemocnění vší?

  1. Svědění a pálení pokožky hlavy.
  2. Bělavě lesklé hnidy ve vlasech (1 mm), popř. hnědé tělo u dospělých vší (2-4 mm).
  3. Nemocný je neklidný a škrábe se.
  4. Může se objevit alergická reakce – vyrážka, zarudnutí…

V případě onemocnění je pro nemocného důležitá izolace od dětského kolektivu do doby zvládnutí problému. Vši a jejich vajíčka (tzv. hnidy) se odstraňují jen mechanicky a to zdlouhavým vyčesáváním. Je-li nemocným pánské pohlaví, nabízí se nejjednodušší řešení ostříhání vlasů. V krátkých vlasech vši nepřežijí. Mezi další nepříjemné aspekty onemocnění patří pocity svědění způsobené pohybem a bodáním parazita. Přípravky na hubení vší (šampony, spreje) jsou k dostání bez lékařského předpisu.

Děti jsou obvykle neklidné a nemohou usnout. Poraďte se se svým lékařem, který vám může předepsat léčivo, které dítěti uleví od svědění a uklidní je. Na prvním místě je však co nejrychlejší odvšivení, které samo způsobí úlevu.

 

 

 

Loading...

Nemoci