Tuto parazitární infekci vyvolává červ jménem Enterobius vermicularis, který žije v tenkém či tlustém střevě člověka. Onemocnění postihuje jen člověka, nejčastěji poté děti předškolního a školního věku.
Parazit je bílé barvy, vřetenovitého tvaru a dosahuje velikosti u samce 2-5 mm, u samičky 8-13 mm. Přichycují se na výstelku střeva a oplodněné samice naplněné vajíčky cestují konečníkem ven k řitnímu otvoru, kde na kůži kolem uloží svá vajíčka.
K nákaze dochází požitím vajíček, nejčastěji pokud se do úst dostanou prsty, které přišly do styku s řitním otvorem, kde se vajíčka nalepila. Tak dochází k tzv. autoinfekci. Nakazit se člověk může však i nepřímo, když se vajíčka dostanou na nějaký předmět.
Mezi rizikové faktory patří:
-Dětský věk
-Nákaza v dětském kolektivu
-Špatné hygienické návyky
-Oslabená imunita
Základní prevencí je zejména:
-Mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem
-Ranní sprcha
-Nekousání s nehtů
-Častá výměna ručníků, spodního i lůžkového prádla, pyžama, apod.
-Roztáhnout závěsy po ránu (citlivost vajíček na denní světlo)
-Omezení škrábání konečníku
-Omezení konzumace sladkostí
Nejčastějším projevem nákazy je především úporné nepříjemné svědění v oblasti řitního otvoru, které je vyvoláno ukládáním vajíček, což se děje nejčastěji v noci. Svědění v noci pak vede k nespavosti, neklidu a neurotickým poruchám, děti jsou tedy pak přes den nevyspalé a nervózní. Bývá přítomná i zvýšená teplota, nevolnost, nechutenství, nadýmání nebo bolest břicha.
K léčbě se používá několik spolehlivých přípravků, např. Pyrvinidum nebo preparáty mebendazolu či albendazolu. Kromě hygienických zásad je známo i několik lidových rad, např. konzumace česneku, mrkve, kysaného zelí či poupat pelyňku. Zkusit můžete i masti s oxidem zinku či různé čaje, které v boji proti parazitovi taktéž pomáhají.
Pokud se roupy neléčí, může se infekce dále rozvinout a dojít např. k průjmům, nočnímu pomočování, svědění genitálu, vaginálnímu výtoku či k zánětu močového měchýře.