Rýma je zánětlivé onemocnění postihující sliznice nosní dutiny – ta zduří a zamezí tak průchodnosti nosu. Doprovází ji také výtok z nosu, který přechází od vodnatého až po hnisavý. Kvůli polykání výtoku může být vedlejším příznakem také dráždivý kašel. Rýmu způsobují viry a inkubační doba je většinou jeden až tři dny.
Kromě kašle se mohou objevit také následující příznaky:
- zalehnutí uší,
- celková únava,
- zvýšená teplota,
- bolest hlavy,
- dýchací obtíže a další.
Rýma může být:
- akutní – s tou se pojí příznaky jako nechutenství, zvýšená teplota či svědění v nose, následně se objevuje výtok a postupně dochází k ucpání nosu. Příznaky většinou samy během týdne až deseti dní zmizí, lze léčit léky na snižování horečky či zvýšeným příjmem vitamínů a tekutin. Jako nejvhodnější léčba se užívají nosní kapky. Vedlejší komplikací může být zánět středního ucha.
- chronická – dělí se na katarální, hypertrofickou, alergickou a atrofickou a její příčiny mohou být například srdeční/cévní poruchy, anatomické výchylky v nose nebo přetrvávající akutní rýma přecházející v chronickou.
Pokud se objeví také bolest a tlak v oblasti dutin, může se jednat o zánět dutin. Pomáhá napařování a inhalace, v některých případech je však nutné nasadit antibiotika. V pokročilých a závažných případech dochází k punkcím.
Jako prevence proti této nemoci se osvědčuje dobrá obranyschopnost organismu, je proto dobré dbát na správnou životosprávu.