Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie salmonela, která se do těla dostává ústy z potravy, nádobí, špinavých rukou atd.
Napadení se projevuje střevními potížemi, ale pro zdravého silného jedince nepředstavuje téměř žádné nebezpečí. Ohroženi mohou být starší lidé, nemocní či malé děti – jedinci, kteří se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.
Pro vznik salmonelózy je riziková konzumace syrových či nedostatečně vařených vajec a masa. Bakterie se může uchytit např. i na noži, kterým bylo nakažené maso krájeno, a následně kontaminovat ostatní potraviny krájené tímto nožem. Stejně může pro přenos posloužit i jiné nádobí.
Rizikovým obdobím pro vznik salmonelové nákazy jsou především letní měsíce – jednak kvůli zvýšené kazivosti potravin, jednak kvůli grilování a také kvůli turistice, která souvisí s ochutnáváním různých pokrmů a také s nižší hygienou při přípravě stravy.
Jak se salmonelóza projevuje?
Mezi nejčastější příznaky patří:
- Četné vodnaté průjmy
- Bolesti a křeče břicha
- Nauzea (pocit na zvracení)
- Zvracení
- Horečka
Vzhledem ke značným ztrátám tekutin se objevují i příznaky dehydratace, tj. apatie, neklid, suchý jazyk atd.
Jak se salmonelóza léčí?
Důležité je především doplňování tekutin. Ideální je pití minerálky (kvůli obsahu iontů), u těžších případů je pacienta nutné rehydratovat infuzí.
Podávají se střevní dezinficiencia (zbavují střeva choroboplodných zárodků), adsorbencia (vážou na sebe škodlivé látky) a antiemetika (přípravky proti zvracení).
Nedílnou částí léčby je také dieta – nejprve omezená na pouhé nápoje, později se přidává suché pečivo, nemastné kaše, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary apod. Naprosto nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy.
Prevenci salmonelózy představuje především důkladná tepelná úprava rizikových potravin, tj. vajec a masa. Salmonelu zabíjí teplota nad 70° C.