Paranoia je pocit, že postižený je nějakým způsobem v ohrožení – například že ho lidé sledují nebo proti němu přímo jednají, a to i když pro to neexistuje žádný důkaz. Čas od času může paranoia přepadnout každého. Nicméně pokud se obavy začnou objevovat příliš často, aniž by se zakládaly na realitě, je třeba zbystřit.
Klinická paranoia (tedy ta diagnostikovaná) je vážnější. Jedná se o vzácný duševní stav, při kterém nemocný věří, že ostatní jsou nespravedliví, lžou nebo mu aktivně chtějí ublížit, a opět pro to neexistuje žádný důkaz. Postižený si sám neuvědomuje, že je paranoidní, protože si je jist, že se proti němu všichni spikli.
Léčba paranoie zahrnuje několik kroků:
-Dodržování zdravého životního stylu: Je důležité jíst vyváženou stravu, cvičit a dostatečně spát. Tyto věci jsou součástí duševní rovnováhy, která může pomoci udržet paranoidní myšlenky na uzdě.
-Sebereflexe: Pokud si pacient uvědomuje, že jeho myšlenky nejsou rozumné, může mu pomoci o těchto paranoidních myšlenkách mluvit sám se sebou.
-Lékařská pomoc: Pokud má postižený pocit, že ztrácí kontakt s realitou, je nejlepší chvíle k zahájení konzultace s lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví (dříve než se paranoia naplno rozvine).
Další možnosti tlumení paranoie zahrnují terapii, a pokud je to nezbytné, tak v některých případech i medikaci.