Těhotenská cukrovka je cukrovka, která se poprvé objevuje v těhotenství a nejčastěji po porodu sama odezní. Spočívá v tom, že žena má porušený metabolismus sacharidů, v důsledku čehož má v krvi vyšší hladinu cukru.
Zvýšené riziko této nemoci se objevuje u žen, které mají cukrovku v rodině nebo které trpí nadměrnou váhou.
Nemocná žena nepociťuje žádné běžné příznaky, nemoc je potvrzena laboratorním vyšetřením z krve.
Pokud je při prvním odběru krve hladina cukru v krvi vyšší než 5,1 mmol/l, musí být proveden kontrolní odběr. Pokud jsou hodnoty z druhého odběru nižší, musí žena podstoupit tzv. OGTT (orálně glukózový toleranční test), který potvrdí nebo vyvrátí těhotenskou cukrovku. Tento test se běžně podstupuje až mezi 24. a 28. týdnem těhotenství (v případě, že je hladina cukru v krvi z prvního odběru nižší než 5,1 mmol/l). Pokud je druhý odběr opět vyšší než 5,1 mmol/l, je matka odeslána rovnou na diabetologii.
V případě diagnostikované těhotenské cukrovky spočívá léčba hlavně v úpravě jídelníčku a zařazení vhodných pohybových aktivit. Je nutné co nejvíce vyloučit ze stravování potraviny s vysokým glykemickým indexem. Může být doporučeno také užívání léků s obsahem inzulínu.
Diabetička si též sama měří hladinu cukru v krvi za pomoci glukometru.
Po porodu dochází nejčastěji ke srovnání hormonální hladiny a těhotenská cukrovka se tak vytrácí, i když žena by měla být i nadále pravidelně sledována z důvodu rizika rozvoje cukrovky II. typu.