Škrkavka dětská způsobuje onemocnění askaridózu, které je velmi časté. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je škrkavkou nakažena až jedna miliarda lidí. V některých státech se u lidí odhaduje 50% výskyt.
Škrkavka je typický zástupce hlístic. Je 10 až 30 cm dlouhá a její tělo má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Dospělý jedinec se nachází v tenkém střevě člověka a vajíčka, která samičky kladou, pak odcházejí se stolicí ven. Ve vnějším prostředí se během 2 a 3 týdnů ve vajíčku vyvine larva, čímž se stává pro okolí infekční. Pokud dojde k pozření vajíčka, ve střevě hostitele se larva vylíhne a proniká střevní stěnou do krevního či lymfatického oběhu. Krví se dostává přes srdce do plic, dále putuje přes hrtan do hltanu, kde se po polknutí ocitá opět v zažívacím traktu, konkrétně v tenkém střevu.
Škrkavka žije především v tropech a subtropech. Je však rozšířená po celém světě, běžná je i v mírném pásu. V České republice jsou stále hlášeny případy této infekce.
K nákaze dochází při konzumaci potravin či pití nápojů, které jsou kontaminovány infekčními vajíčky. Účinnou prevencí je tedy zabránit kontaminaci a používat jen čistou a správně tepelně upravenou potravu.
Jaké jsou příznaky?
Infekce se projevuje různými příznaky, závisí na tom, zda larvy migrují tělem, nebo jsou červi již ve střevě.
V prvním případě se můžeme setkat s těmito projevy:
- Lehké horečky
- Kašel
- Krev ve vykašlávaném hlenu
- Bolest za hrudní kostí
- Zvýšený výskyt eosinofilií (typ bílých krvinek)
Migrující larvy svým průchodem poškozují nejen plíce, ale např. i ledviny, mozek, oko, míchu apod. Symptomy poté závisí na lokalizaci.
V druhém případě červi způsobují koliku, tj. prudkou záchvatovitou bolest, a další gastrointestinální potíže. V případě silných infekcí se červi mohou dostat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva, což může mít za následek různé záněty, např. žlučníku, žlučníkových cest, slinivky břišní nebo slepého střeva.
V extrémních případech může dojít k obstrukci střeva, což je život ohrožující stav.
Jaká je léčba?
K léčbě se mohou používat různé typy preparátů.
- Benzimidazolové preparáty (mebendazol, levamizol)
- Tetrahydropyrimidinové přípravky (pyrantel, piperazin)
Může dojít i ke komplikacím, a to v případě, že škrkavka pronikne do mozku či míchy, což může způsobit zánět s postižením centrálního nervového systému. Proto je důležitá hlavně prevence a vyhledání lékařské pomoci při potížích.