Postihuje hlavně sliznici tlustého střeva a konečník, zpravidla se jedná o dlouhodobě probíhající onemocnění. Choroba může mít genetický podklad a jen velmi těžko se diagnóza stanovuje, jelikož příznaky jsou podobné mnohým jiným onemocněním. Je typický střídavý průběh nemoci, v první fázi může být pacient bez obtíží (remise), poté se nemoc může objevit naplno (relaps).
Jaké jsou příznaky onemocnění?
Při ulcerózní kolitidě může být postiženo celé tlusté střevo, nebo jen jeho část. Diagnóza se zpravidla určí na základě vyšetření, které se nazývá kolonoskopie. Pacientovi může být také provedeno mikroskopické vyšetření vzorku střevní tkáně.
Onemocnění se léčí pomocí kortikosteroidů, které jsou podávány v podobě tabletek či nitrožilně. Pokud nezabírá léčba léky, přichází na řadu operace, kdy se odstraní část postiženého střeva.
Obecně je doporučeno jíst dostatek zeleniny, hlavně česnek, který má hojivé a antibiotické účinky. Jsou vhodné sójové produkty, a pokud jíte mléčné výrobky, volte ty méně tučné. Doporučují se také ryby. V akutní fázi onemocnění je vhodné jíst rozmixovanou stravu, která příliš nezatěžuje žaludek.
Jaké jsou vhodné potravinové doplňky?