Ateroskleróza

Jedná se o jednu z civilizačních chorob, které se obecně rozšířily zejména ve 20. století a jsou tématem číslo jedna i v dnešní době. Přitom ateroskleróza byla objevena již v 18. století a podle pramenů se s ní lidé potýkali i dříve. V dnešní době se jedná o jednu z nejčastějších příčin úmrtí, a to zejména ve vyspělých zemích. Jde o dlouhodobý proces, během kterého dochází k ukládání aterogenních látek, zejména lipidů, ve stěnách tepen. Postupně se povrch vnitřní stěny postižené tepny zdrsňuje, kvůli čemuž se na něm mohou ukládat a postupně hromadit aterogenní látky. Dochází proto ke zužování tepny a může dojít i k jejímu úplnému uzavření. Krev kvůli takovému uzavření průchodu nemůže proudit do dalších částí těla, které ale musí zásobovat.

Příčin aterosklerózy je hned několik, jedná se často o kombinaci několika z nich. Nejčastěji jsou spojeny se špatným životním stylem a návyky. Jedná se o nadbytek aterogenních látek v krvi, zejména lipidů, jako je známý cholesterol, fosfolipidů a triglyceridů, které často pocházejí z potravy. Dále může jít o poruchu endotelu neboli výstelky tepny. Kvůli ní se mohou tvořit krevní sraženiny, které tepnu postupně zužují. Na poruchu výstelky má nejčastěji vliv například vysoký krevní tlak, kouření, obezita, může se však jednat i o genetické předpoklady, stres (například z práce), hyperlipoproteinémii (která je také jednou z nejčastějších příčit kardiovaskulárních onemocnění), cukrovku a další poruchy příjmu cukrů.

Ateroskleróza se dlouhou dobu vyvíjí bez výraznějších příznaků. Postupně se zmenšuje průsvit tepny, čímž dochází k menšímu prokrvení zásobované oblasti. Podoba příznaků se odvíjí od toho, která oblast je omezeným prokrvením postižená. Například pokud jsou poškozené tepny zásobující dolní končetiny, jejich poškození se projevuje bolestí a chladem, může dojít ke kulhání až vzniku gangrény.

Ateroskleróza je nejčastěji spojována s kouřením. Dále má na její rozvoj vliv nedostatek pohybu a stravování. Nezdravá tučná strava je nejčastějším důvodem vzniku aterosklerózy. Vliv má však i nadměrný stres, vysoký krevní tlak, obezita, ale může se jednat i o genetickou příčinu.

Léčba je zahájena dietou se sníženým obsahem tuků, a to zejména živočišných. Dále je omezen alkohol, případně příjem soli u pacientů s vysokým krevním tlakem. Lékař může doporučit i fyzickou aktivitu, a to ideálně pravidelný pohyb, alespoň 4x týdně po dobu minimálně 30 minut. Samozřejmě se pro nemocné stane kouření tabu.

Loading...

Nemoci