HPV virus (jinak také lidský papilomavirus) je virus napadající pokožku a sliznice lidského těla. Existuje více než sto různých typů tohoto viru a liší se projevem i dopady na lidské tělo.
Z hlediska rizikovosti lze tyto viry dělit na vysoce rizikové a nízce rizikové. Nízce rizikové jsou nekarcinogenní a mohou způsobovat genitální bradavice nebo změny na děložním čípku. Vysoce rizikové mohou za řadu nádorových onemocnění.
Velká většina lidí se za svůj život s HPV viry setká, ve většině případů však nákaza sama odezní.
Léčba se liší dle jednotlivých typů onemocnění, bradavice mohou zmizet po lokální aplikaci léčebného přípravku nebo mohou být chirurgicky odstraněny (používá se také tekutý dusík). Pokud dojde k nákaze vysoce rizikovým typem viru, v některých případech si tělo poradí a samo se jej zbaví – jinak je třeba chirurgického zákroku.
Pokud dojde ke změnám na děložním čípku a tyto změny nejsou včas odhaleny, může vzniknout zhoubný nádor a rozvinout se rakovina děložního čípku. Důležitá je proto pravidelná kontrola u gynekologa, který může počínající změny odhalit. Prevence je u tohoto onemocnění zcela klíčová.
Proti několika nejčastějším papilomavirům je možné se také nechat očkovat. Za rizikové faktory nákazy se považuje brzké zahájení sexuálního života, nedostatečná sexuální ochrana, oslabený imunitní systém či dědičnost.