Tuberkulóza (TBC) je infekční nemoc, která se přenáší kontaktem s nakaženým člověkem. Původcem je bakterie Mycobacterium tuberculosis hominis, neboli Kochův bacil. Může postihovat jakýkoli orgán - plíce, ledviny nebo také mozkové obaly a dokonce i kosti. Nejčastější formou TBC je ale tuberkulóza plic. Projevuje se jako zánět plicní tkáně. Postižené tkáně podléhají rozpadu a na jejich místech se tvoří dutiny. Celosvětově je výskyt onemocnění vysoký. Odhaduje se, že až třetina světové populace je infikována, asi 20 mil. obyvatel je nemocných a 3 mil. lidí ročně této nemoci podlehne.
Jaké jsou příznaky a projevy tuberkulózy?
1. Kašel, někdy spojen s vykašláváním krve
2. Nepříjemná bolest na hrudi
3. Zvýšené teploty, horečky
4. Nechuť k jídlu, snížení tělesné hmotnosti
5. Malátnost, únava
Přenos je kapénkovou infekcí při kontaktu s nemocným. Ačkoli se jedná o vysoce infekční nemoc, k nákaze je nutný kontakt s nakaženým alespoň 4 hodiny. Při nakažení tuberkulózou je nutné pacienta hospitalizovat, nejlépe v izolaci. Léčba je tvořena antibiotiky, tato antibiotika se nazývají antituberkulotika a kombinuje se jich vždy několik. V počáteční fázi se podává čtyřkombinace antibiotik po dobu 2 měsíců, pokračovací fáze probíhá již ambulantně. Celková léčba trvá 4-6 měsíců.
V České republice je základní metodou prevence očkování. Očkování je povinné a je stanoveno zákonem. Probíhá už u novorozenců a později ve věku kolem dvanácti let.