Obezita

 

Obezita je nemoc, při níž dochází k nahromadění tukových zásob v organismu člověka. Obezita je velmi rizikový faktor pro vznik dalších onemocnění a s rizikem brzkého úmrtí jedince i o desítky let dříve. Určuje je se pomocí tzv. Body Mass Indexu (BMI), jež lze jednoduchým výpočtem zjistit, jak je na tom daný jedinec s váhou.

Co způsobuje obezitu?

1.      Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie

2.      Psychika

3.      Poruchy metabolismu

4.      Poruchy štítné žlázy

5.      Genetické predispozice

6.      Věk

7.      Pohlaví

Onemocnění způsobuje kornatění cév, vysoký krevní tlak, metabolické poruchy, obtíže s klouby. U obézního člověka je větší pravděpodobnost rizika infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, cukrovky 2. typu, rakoviny či artrózy velkých kloubů.

V dnešní moderní době čím dál častěji lidé místo sportu vyhledávají méně náročné aktivity, jako je sledování televizních pořadů nebo surfování po internetu. To způsobuje ochabování svalů a přibývání podkožního tuku. Tím se snižuje fyzická kondice a výkon člověka, zvyšuje se únava a objevují se bolesti zad z nesprávného držení těla.

Mezi hlavní příznaky obezity patří nadváha, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, únava, chrápání, otok končetin, mastná pleť, bolest zad, bolest kloubů, dušnost, mastné vlasy, pocení, bolest na hrudi, zvýšení hladiny cukru v krvi, zvětšení prsů u mužů. Kromě BMI indexu je také vhodné změřit obvod pasu. U mužů je rizikový obvod pasu nad 102 cm a u žen nad 88 cm.

Při léčbě obezity je velice důležité omezit nadměrný energetický příjem, především cukry a tuky. Mít dostatečný příjem tekutin – čaje a neperlivé vody. Zvýšit příjem zdravých potravin, ovoce a zeleniny. Denně by měl člověk konzumovat malé porce jídla v poměrně častých časových intervalech (8–10× denně).  Mezi vhodné fyzické aktivity patří chůze, jízda na kole, rotopedu nebo plavání nejlépe každý den.

Mezi vhodné doplňky stravy, jež pomáhají v léčbě s obezitou, patří přípravky s chromem, s vlákninou nebo kyselina linolová.

Loading...

Nemoci