Onemocnění známé také jako primární hyperaldosteronismus je hormonální onemocnění, při kterém dochází ke zvýšení hladiny aldosteronu v krvi. Hormon aldosteron je produkován nadledvinkami a při Connově syndromu je jeho produkce zvýšená. Nemoc je také považována za příčinu sekundární hypertenze (vysoký tlak). Proti tomuto onemocnění není žádná doporučovaná prevence.
Aldosteron má za funkci udržování iontové rovnováhy, díky čemuž se podílí i na hospodaření těla s vodou. Dále zvyšuje hladinu sodíku a naopak snižuje hladinu draslíku v krvi.
Connův syndrom vzniká často z nezhoubného růstu nadledvin. Další jeho příčinou může být hyperplazie, neboli zbytnění obou nadledvin. K onemocnění však může dojít i kvůli nádoru, případně genetické mutaci.
Hlavním příznakem Connova syndromu je zmiňovaný zvýšený krevní tlak a dále hypokalemie – nízká hladina draslíku v krvi. Dále se projevuje zvýšeným pH krve kvůli nadměrné produkci vodíkových kationtů ledvinami. V případě častého močení se jedná o zvýšenou hladinu sodíku, která může nemoc také provázet. Sekundární hyperaldosteronismus je následkem nemocí, které zvyšují obsah reninu v krvi. Renin je hormon, jenž ovlivňuje tvorbu, udržování hladiny a uvolňování aldosteronu. Může se jednat například o zúžení ledvinových tepen, slabší průtok krve ledvinami, nízkou hladinu sodíku v moči či nízký krevní tlak.
Onemocnění Connovým syndromem se dá diagnostikovat díky rozborům krve a je možné je léčit. Léčba se odvíjí od vychýlené hladiny aldosteronu. V případě benigního nádoru nadledviny je nutné ji chirurgicky odstranit. Zároveň existují i léky, které snižují funkci aldosteronu. Je také možné předepsání léků na snížení krevního tlaku. Zejména ten je totiž nejvážnější komplikací celého onemocnění a je důležité na něj dávat opravdu pozor.