Zánět dělohy

Děloha je orgán patřící mezi ženské vnitřní pohlavní orgány. Nejčastěji postiženou skupinou zánětem dělohy jsou ženy v tzv. produktivním věku, tedy mezi 25 až 30 rokem. Zánět dělohy je široký pojem, proto je třeba rozlišovat mezi: 

  1. Zánět hrdla - vyvolána stafylokoky, streptokoky, enterokoky i E.coli. Tyto bakterie mohou ohrozit dělohu po porodu, potratu nebo sexuální manipulaci.
  2. Zánět svaloviny těla děložního - navazuje na zánět sliznice po potratu a zpravidla se šíří dál na zevní vrstvu stěny dělohy, tzv. pobřišnici. 
  3. Zánět sliznice těla dělohy - může být vyvolán po porodu nebo potratu, protože zadržené zbytky tkání a krevních sraženin jsou dobrou živnou půdou pro mikroorganismy. 

Velkou roli při vzniku onemocnění hraje snížená obranyschopnost, nebo již probíhající infekce v jiné části organismu, která se může do dělohy přenést krevní či lymfatickou cestou. Riziko vzniku zánětu také výrazně ovlivňuje promiskuita a s tím spojená hygiena. Obecně jsou náchylnější ženy po porodu, či prodělaném potratu.

Jaké jsou příznaky a projevy zánětu dělohy?

  1. Bolesti v podbřišku.
  2. Teploty a zimnice.
  3. Slabé krvácení mimo cyklus, popřípadě výtok.
  4. Nepříjemné pocity či bolesti při močení.

V případě podezření na zánět dělohy je třeba návštěva gynekologa. Záněty dělohy jsou léčeny antibiotiky, čípky nebo mastmi. Pokud žena trpí opakovanými chronickými záněty dělohy, může to vést až k úplné neplodnosti ženy. V tomto případě se kromě běžné léčby antibiotiky doporučuje užívat tzv. laktobacily, které podporují proces kvašení a tím upravují střevní mikroflóru.

 

 

 

 

 

 

 

Loading...

Nemoci