Refluxní choroba jícnu

Refluxní choroba jícnu je stav, kdy se část obsahu žaludku vrací zpět do jícnu. Bezprostředním důsledkem je pak takzvané pálení žáhy. 

V lidském žaludku je přítomna kyselina chlorovodíková a v případě, že se natrávená část potravy (spolu s kyselinou) vrátí do jícnu, je stěna jícnu podrážděna a může zde vzniknout zánět. Pokud se buněčná stěna jícnu nestíhá obnovovat, dochází kvůli dráždění kyselinou k zánětu jícnu (refluxní ezofagitida).

Samotná choroba však nemusí dospět až do fáze refluxní ezofagitidy a obecně se může jednat jen o občasný projev i u zdravých jedinců (skoro každý se asi v životě s pálením žáhy setkal, ale nijak ho dlouhodobě neomezuje).

 Mezi typické příznaky patří:

-       již zmíněné pálení žáhy,

-       kašel,

-       chrapot,

-       problémy s polykáním (bolest…)

-       pocit hořkokyselosti atd.

K refluxu může dojít při problémech s jícnovým svěračem (uvolňuje jej například kořeněné jídlo, kofein, čokoláda apod.), působí na něj také některé léky a objevuje se i u těhotných žen (v tomto případě jsou jeho příčinou hormonální změny a po porodu se většinou stav normalizuje).

Prevence refluxní choroby jícnu spočívá hlavně ve vyvarování se „rizikových“ potravin, psychického stresu a nedostatku času a klidu na jídlo.

Léčba spočívá především ve změně životního stylu – redukce tělesné hmotnosti, nedráždivá strava, omezení alkoholu. Pacientovi mohou pomoci i na problém určené léky, v případě komplikací nebo těžkého refluxu je nutná operace.

Loading...

Nemoci