Alergie

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému člověka na látky, které se běžně vyskytují kolem nás. Jedná se o přecitlivělost, kterou vyvolávají alergeny, což jsou látky běžně zcela neškodné (například pyl, prach apod.). Alergie je částečně dědičná, tedy pokud má jeden rodič (nebo oba) nějakou alergii, stoupá riziko, že i dítě bude nějakou alergii mít. Nejedná se však o pravidlo a stává se také, že alergie přeskočí jednu generaci.

Projevy alergie mohou být různé:

-          rýma,

-          zánět spojivek,

-          problémy s dechem (které mohou vést až k astmatickému záchvatu),

-          kožní problémy (ekzémy, vyrážka…)

-          atopický ekzém (zánět kůže způsobený alergií) a další.

Pokud dojde k velmi silné alergické reakci, může se tělo dostat do takzvaného anafylaktického šoku, o kterém se dočtete v samostatném článku.

Podle toho, kudy se alergen do těla dostane, můžeme dělit reakci těla na celkovou (alergen je přítomen v krevním řečišti) nebo místní (alergen je na sliznicích trávicího nebo dýchacího ústrojí nebo na kůži).

V případě alergické reakce je nutné navštívit alergologa, který pomůže určit, na co je daná osoba alergická. Obvyklá léčba pak spočívá v užívání medikamentů, nejčastěji antihistaminik, a to buď pravidelně, nebo jen při potížích.

Loading...

Nemoci