Lupénka

Lupénka, jiným označením psoriáza, je chronické kožní onemocnění. Jedná se o viditelnou poruchu kůže, která je charakterizována šupinatou, červenou a suchou kůží, vyskytující se v malých kulatých ložiskách na některých částech těla. Většinou se suchá ložiska objevují ve vlasech, na loktech, kolenech, trupu či na nohách. Lupénka se však může objevit i v tříslech, podpaží, na pohlavních orgánech nebo může poškodit také nehty.

Při psoriáze jsou kožní buňky reprodukovány extrémně rychleji než obvykle, což způsobuje neustálé navršování suché kůže a odlupování postižené oblasti. Běžná kožní buňka vyzraje a na povrch kůže se dostane za cca 28 dnů, u psoriázy je to již za 4 dny, tedy 7x rychleji. Toto neinfekční zánětlivé onemocnění bohužel není možné úplně vyléčit.

Jaká je příčina lupénky?

1. Dědičnost.
2. Stres, chronická podrážděnost.
3. Špatné stravovací návyky.
4. Poranění kůže, popáleniny.
5. Nadměrná konzumace alkoholu.
6. Špatná funkce jater a ledvin.

Jak se dá lupénka léčit?

1. Léky zevní – různé krémy, masti, mléka a roztoky, které ulevují některým příznakům, ale nepřináší úplné vyléčení. K léčbě jsou užívány také různé kortikosteroidní masti, které se však nasazují především v akutních fázích, jelikož způsobují mnoho negativních vedlejších účinků.
2. Léky vnitřní – podávané ústy či injekčně. Tato léčba vyžaduje zároveň časté kontroly pacienta u lékaře.
3. Klimatoterapie – léčba sluncem a přikládáním obkladů z bahna a solí Mrtvého moře. U klimatoterapie je základem co nejdelší pobyt v přírodě, na čerstvém vzduchu, spojený s tělesným cvičením a relaxací.
4. PUVA terapie – terapie měkkými ultrafialovými paprsky A a léky (psoraleny).

K léčbě lupénky se doporučuje jetel luční, lopuch, vhodné je také užívání potravinových doplňků, a to např. zinku, rybího tuku, selenu, omega 3 mastných kyselin, beta karotenu, vitamínu E nebo vitaminu C. Účinná jsou také probiotika a protikvasinkové preparáty.


 

Loading...

Nemoci