Absces

Dutina vyplněná hnisem neboli absces vzniká ze zánětlivého pochodu v postižené tkáni. Celý proces začíná v momentě, kdy do tkáně proniknou cizorodé mikroorganismy, proti kterým se tělo snaží bránit. Kvůli rozpadu napadených buněk, jež se proměňují v cytokiny, vzniká zánět – zánětlivou reakci totiž spouštějí právě cytokiny. Na to naše tělo reaguje tak, že povolává buňky, a to především bílé krvinky, které se snaží cizopasníky zničit. Při nahromadění bílých krvinek vzniká v postiženém místě absces.

Kolem abscesu tělo vytvoří pyogenní membránu. Jedná se o granulační tkáň, která brání zánětu, aby se dál rozšiřoval. Díky polopropustnosti této tkáně se bílé krvinky a zdravé buňky dostanou k zánětu, ale již nejsou puštěny zpět. Umrtvené buňky se tak v abscesu rozpadají spolu se zánětem. To vyvolává nasávání tekutiny, a absces se tak zvětšuje. Absces na povrchu tkáně se většinou vyvalí navenek, a to díky hnisavé píštěli. Po vyprázdnění abscesu je dutina vyplněna granulační tkání a na povrchové tkáni vzniká jizva. Abscesy většinou provázejí již vzniklé nemoci a jsou spíše jejich rozšířením.

Vzhledem k tomu, že jde o reakci na infekční proces, který v těle probíhá, je důležité nejprve odstranit původního činitele. Abychom se vyhnuli následkům, je nezbytné dodržovat zásady zdravého životního stylu a udržovat své tělo v kondici. Zaměřit bychom se měli především na stravu bohatou na minerály a vitaminy, dostatek pohybu, který navíc pomáhá i odstraňovat možný stres, měli bychom omezit alkohol, nekouřit a také si dopřát dostatek spánku. Případné již vzniklé infekce je důležité důkladně vyléčit.

Absces poznáme podle zčervenání postižené oblasti, místního zvýšení teploty, bolesti v daném místě, případně jeho otoku. Záleží samozřejmě na tom, kde se absces nachází. Běžný je například absces na oteklých mandlích při onemocnění angínou.

Loading...

Nemoci