Jedná se o závažné onemocnění snížené hladiny hormonů kůry nadledvin. Pokud je addisonova choroba neléčená, může vést až ke smrti. Průběh nemoci provází záchvaty akutních addisonových krizí. Původ nemoci může mít buď primární původ, tedy kvůli poškození nadledvin, nebo sekundární mimo oblast nadledvin, často v hypofýze. Addisonova choroba postihuje nejčastěji osoby mezi 30 a 50lety.
Ohroženi jsou zejména ti, v jejichž rodině se vyskytují poruchy hypofýzy, dále osoby s nedostatečným vývojem nadledvin, který může vést ze způsobení addisonovy choroby. Vyšší riziko vzniku choroby je taktéž u osob, kteří prodělali meningitidu nebo zánět nadledvin, případně léčili srážlivost krve nebo jiné metabolické choroby.
Možnosti, jak se Addisonově chorobě vyhnout jsou dány jejími příčinami. Zejména je důležité při jakýchkoliv podezřeních na potíže s chorobou způsobené oslovit lékaře, který může případně nemoc odhalit. Nezapomínejte také na možné komplikace vyvolané léky, které porušují tkáně nadledvin.
A jaké jsou příznaky Addisonovy choroby? Jedná se logicky o nižší množství hormonů kůry nadledvin, jako jsou mineralokortikoidy, které se podílí na správném hospodaření organismu s draslíkem a sodíkem, udržení správného objemu tekutin a na udržování krevního tlaku. Druhá skupina hormonů jsou glukokortikoidy, které udržují glykémii, tedy stimulují tvorbu glykogenu, rozpad lipidů i proteinů a starají se o správnou funkci imunitního systému. Do hormonů kůry nadledvin patří ještě androgeny, mezi které patří i testosteron.
Addisonova choroba se projevuje až při 90 % nefunkčnosti nadledvin. K propuknutí choroby může dojít zánětem nadledvin, ale může vzniknout i jako autoimunní onemocnění. Projevuje se i zvýšenou pigmentací po celém těle. Sekundární Addisonův syndrom je způsoben nedostatečnou tvorbou ACTH, který má na starost produkci glukokortikoidů v nadledvinách a v hypofýze. Může se jednat o dlouhodobé dávkování právě glukokortikoidů či nesprávnou funkcí hypofýzy, která může být vrozená.
Vyšetření na Addisonovu chorobu probíhá po počáteční konzultaci a vyšetření odebráním krve, ze které může zjistit proměňující se hladiny minerálů a hormonů. Jako další možnost se zkouší ACTH test, kdy pacient dostane injekčně umělý ACTH. Pokud nadledviny fungují správně, zvýší se přirozeně hladina kortizolu. V případě, že existuje podezření na poškození hypofýzy, podává se pacientovi inzulin.
Vzhledem k závažnosti onemocnění je důležité hned po odhalení choroby jednat rychle. Lékař v takovém případě podá pacientovi hydrokortizon, čímž zamezí velice nízkému tlaku, ale i vysoké hladině draslíku a hypoglykémii. V případě chronické nemoci jsou pacientovi předepsány kortikosteroidy, které tělo potřebuje doplnit uměle kvůli jejich nedostatku. Bohužel existuje velké množství nežádoucích účinků glukokortikoidů, jako je poškození žaludku, vznik strií, zadržování vody v organismu, celkové oslabení, ale i osteoporóza či hypertenze.
V případě onemocnění je velmi důležité dodržovat medikaci. Pacienti by u sebe měli nosit informaci o tom, že trpí Addisonovou chorobou. Nemoc pro pacienty bohužel znamená celoživotní braní kortikoidů.