Lymská borelióza

Jedná se o bakteriální onemocnění vyvolané virem Borrelia burgdorferi. Onemocnění se přenáší hlavně klíštětem obecným, ale i jinými druhy krev sajícího hmyzu, například komáry, blechami nebo muchničkami. Klíště se zakousne do těla člověka nebo zvířete a vyčkává několik hodin, než začne krev odsávat. Poté krev saje zhruba tři až čtyři dny. Během této doby může parazit nakazit infekčním organizmem krev hostitele. Čím déle je klíště přítomno, tím vyšší je riziko onemocnění. Lymskou boreliózou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří delší dobu pobývají v listnatých lesích. 

Jaké jsou příznaky boreliózy?

1.    První fáze – symptomy lymské boreliózy se objeví až za několik dní či týdnů. Inkubační doba bývá od 2 do 32 dní. V první fázi se objeví červená skvrna v místě přisátí klíštěte – dochází k projevům únavy, chřipkovým příznakům, obtížím se spánkem, svalovým slabostem, bolestem hlavy a zad a u některých případů ke zvracení.

2.    Druhá fáze – bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, bolesti hrudníku, kašel, obličejové ochrnutí.

3.    Třetí fáze – po mnoha měsících až letech může dojít k zánětu mozku a míchy, může se projevit chronická bolest hlavy, ztuhlost krku, bolesti kloubů postihující kolena.

Nemoc je těžce poznatelná, jelikož její příznaky jsou mnohočetné a inkubační doba příliš dlouhá. Lékař v první fázi nemusí vůbec poznat, že se jedná o lymskou boreliózu.

Nemoc je léčena antibiotiky, v případě autoimunitní reakce se obvykle podávají kortikosteroidy nebo imunosupresiva. Z doplňků stravy jsou doporučena probiotika, vitaminy pomáhající při posilnění imunitního systému, pupalkový olej, řasy chlorella (pomáhají detoxikovat organismus), koenzym Q10 či přípravek ginkgo biloba.

Jako prevence je doporučeno mít ochranné oblečení, pokud trávíte delší čas v lese, používat repelentní prostředky, po návratu z přírody vysvléct oblečení a zkontrolovat pokožku. Pokud klíště objevíte, co nejdříve ho opatrně odstraňte a místo vydezinfikujte.

Loading...

Nemoci