Opar patří mezi infekční onemocnění. Při nakažení se tvoří malé puchýřky, na jejichž vzniku se podílí virus Herpes simplex. Do doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy, je onemocnění nakažlivé. Většina lidí již byla někdy během svého života nakažena a někteří z nich zůstávají přenašeči viru. Virus, který vznik oparů způsobuje, navíc často přetrvává po prvotní nákaze v lidském těle a při oslabení organismu se může reaktivovat.
Existují tři druhy oparů:
Herpes simplex 1 – nejčastějším typem oparu je opar rtu, může se ale objevit i v okolí úst, často také na bradě nebo na nosní sliznici.
Herpes simplex 2 – opar v oblasti genitálií, nejčastěji se přenáší pohlavním stykem.
Pásový opar – projevuje se bolestí a pálením na kůži. Podle názvu se nejčastěji vyskytuje v oblasti pasu, ale může se objevit i jinde. Puchýřky se objevují v pásech a hojení může trvat až 4 týdny.
Jaké jsou příčiny nakažení?
1. Prochladnutí
2. Oslabení jinou nemocí
3. Nadměrné slunění
4. Horečky
5. Menstruace
6. Psychická zátěž a stresové období
Onemocnění se projevuje bolestí a svěděním v oblasti budoucího výskytu oparu, zvýšenými teplotami a bolestmi v krku, zarudnutím kůže, otokem a výsevem drobných puchýřků. Nekomplikovaný opar se zahojí zhruba do deseti dnů. Při delším trvání onemocnění či komplikacích je třeba navštívit lékaře.
Pro urychlení léčby oparu a zmírnění bolestí lze užít volně prodejné protivirové masti a léky. Při druhotné bakteriální infekci se nasazují i antibiotika. Vhodné jsou také volně prodejné doplňky stravy obsahující aminokyselinu L-lysin, vitamin E nebo pupalkový olej. Doporučují se také doplňky stravy podporující imunitu, které je dobré užívat i preventivně.